Pri práci aj pri trávení voľného času je potrebné myslieť na vhodné oblečenie. Ide najmä o to, aby nedošlo k prechladnutiu alebo k prehriatiu organizmu. Vrstvenie oblečenia ale má svoje pravidlá. Nemusíte sa ich báť. Sú veľmi logické a hlavne efektívne. Poďme teda na to.

Berieme si príklad z cibule

Vrstvenie oblečenia môže niekomu pripomenúť cibuľu. Aj naše staré mamy vedeli, že čím viac vrstiev, tým teplejšie. Na zábavy v zime chodili oblečené vo všetkých svojich sukniach a pančuchách, ktoré doma mali. Čím viac vrstiev, tým mohli dlhšie postáť po zábave v chladnom počasí. Berieme si od nich príklad a vrstvíme sa aj dnes. Len o čosi lepšie.

Koľko vrstiev potrebujeme?

Vrstvenie oblečenia je iné v lete aj v zime. Potrebné je ale stále, a to bez ohľadu na to, či sa chystáte na miesto, kde sa bude postupne otepľovať alebo ochladzovať. Aké sú tie zázračné vrstvy?

  1. Spodná vrstva – základná.
  2. Stredná vrstva – izolačná.
  3. Vrchná vrstva – ochranná pred elementami.

Teraz sa pozrieme na to, čo jednotlivé vrstvy tvorí a ako ich najlepšie kombinovať.

Spodná vrstva

Základná vrstva prichádza do kontaktu s pokožkou priamo. Je preto dôležité, aby dokázala dokonale odvádzať pot od tela a odovzdávať ho do ďalšej vrstvy. Takto zostáva telo v teple a v suchu. Táto vrstva je najdôležitejšia a mala by byť tvorená termoprádlom.

U nás nájdete sady termoprádla alebo extra termo nohavice a termo tričká s technológiou Coolmax®. Táto technológia zabezpečí pohodlné nosenie a rýchle odvádzanie vlhkosti do ďalšej vrstvy. Termoprádlo takto rýchlo vyschne a telo je chránené pred prechladnutím.

V teplom počasí alebo v prechodnom období, kedy sa nepotíte, môžete túto vrstvu vynechať alebo ju nahradiť tričkom s technickými vlastnosťami.

Stredná vrstva

Pracovné mikiny, pracovné svetre, pracovné bundy z fleecu. Ich hlavnou funkciou je izolovať a vlhkosť, ktorú odovzdáva spodná vrstva posunúť ďalej vo forme pary. Mala by byť dostatočne výhrevná a zároveň poskytnúť dostatočný komfort.

Vrchná vrstva

Vrstvenie oblečenia sa končí ochrannou vrchnou vrstvou. Tu patria kvalitné technické bundy, zateplené vesty, zimné bundy, softshellové nohavicezateplené nohavice. U nás ich nájdete tiež, aby vás alebo vašich zamestnancov ochránili pred vonkajšími vplyvmi, najmä pred chladom.

Stále váhate? So správnym vrstvením oblečenia podľa toho, na aký účel alebo do akého priemyslu pracovné oblečenie potrebujete vám veľmi radi poradíme.

Tento článok bol zverejnený v Tipy so značkami .